Zwalczanie chwastów w owsie

Udział w strukturze zasiewów zbóż jarych w poszczególnych regionach Polski jest bardzo zróżnicowany, ponieważ plonują one zwykle gorzej od form ozimych. Przez co nie ma możliwości wykorzystania pełnego potencjału stanowiska, w którym są wysiewane. Nie mniej ich uprawa wymaga przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych, jednym z nich jest odchwaszczanie. W zbożach jarych przeprowadzane jest zwykle w fazie krzewienia, późniejsze zabiegi są rzadkością.

Powierzchnia zbóż jarych

Obecnie nie udostępniono jeszcze pełnych danych związanych z powierzchnią zasiewów zbóż jarych w 2023 roku. Jednak analizując informacje zebrane w 2022 roku oraz trend z ostatnich lat, można jednoznacznie wywnioskować, że ich powierzchnia z roku na rok jest coraz mniejsza. Wg danych za 2022 roku i podawanych przez Główny Urząd Statystyczny najczęściej uprawianym zbożem jarym był owies, którego największą powierzchnię stwierdzono w województwie mazowieckim. Z kolei najmniejszy udział w strukturze zasiewów zbóż jarych, nie licząc pszenżyta jarego i żyta jarego, miała pszenica jara.

Jakie chwasty występują w zbożach jarych?

Skład gatunkowy chwastów w zbożach jarych nieznacznie różni się od tego występującego w ich formach ozimych. Przede wszystkich w zbożach wysiewanych wiosną praktycznie nie występuje presja miotły zbożowej jednak, zamiast niej może wystąpić duża presja chwastnicy jednostronnej. Dotyczy to zwłaszcza upraw, których początkowy wzrost był zahamowany np. poprzez zbyt głęboki siew, czy też niewłaściwą wilgotność gleby w jego trakcie lub bezpośrednio po nim.

W zbożach jarych dominują chwasty ciepłolube, głównie jest to komosa biała oraz dymnica pospolita. W łanie mogą występować również takie chwasty dwuliścienne jak żółtlica drobnokwiatowa, psianka czarna, rdestówka powojowata, rdest ptasi oraz chwasty z rodziny kapustowatych. Nie można też zapomnieć o takich chwastach jak mak polny, przytulia czepna czy chaber bławatek.

Lista chwastów jest dość długa, jednak w większości upraw nie występuje ich pełna lista, a niektóre gatunki np. owies, charakteryzują się dużo mniejszym zachwaszczeniem. W nich nie ma konieczności aplikacji skomplikowanych rozwiązań.

Czym zwalczać chwasty w owsie?

Z racji tego, że do eliminacji chwastów w owsie można wykorzystać proste i skuteczne rozwiązania to produktem rekomendowanym do stosowania w tej uprawie może być Chwastox Extra 300 SL. Zawiera on jedną substancję czynną MCPA, która zaliczana jest do tzw. regulatorów wzrostu. Należy do grupy 4 gw HRAC, dawniej O. Jej działanie polega na zakłóceniu wzrostu chwastów, w efekcie czego następuje ich bardzo charakterystyczna deformacja. 

Chwastox Extra 300 SL nie jest jedynym herbicydem, który jest dostępny w sklepie osadkowski.pl i może być stosowany w owsie.

Inne herbicydy, które mogą być wykorzystane z powodzeniem do odchwaszczania tej uprawy to Mustang Forte 196 SE oraz Mocarz 75 WG. Są to produkty o bardziej zaawansowanym składzie i eliminujące dużo szersze spektrum chwastów dwuliściennych.

Chwastox Extra 300 SL

Mocarz 75 WG

Mustang Forte 195 SE

Skład 

MCPA 

dikamba 

tritosulfuron 2

2,4 D 2- EHE 

aminopyralid

florasulam

Dawka

3,0 l/ha

0,2 kg/ha

0,8 l/ha

Chwasty wrażliwe

dymnica pospolita, gorczyca polna, komosa biała, kurzyślad polny, ostróżeczka polna, poziewnik szorstki, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny

gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, maruna bezwonna, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rdest kolankowy, rdest plamisty, rdest powojowy, rumianek pospolity, rumian polny, samosiewy rzepaku, stulicha psia, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtlica drobnokwiatowa

chaber bławatek, fiołek polny (przed kwitnieniem), gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa (przed kwitnieniem), komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, niezapominajka polna, ostrożeń polny, przytulia czepna, rdest powojowy, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne

Zabieg chwastobójczy w owsie wykonywany jest po wschodach chwastów, dlatego też bardzo łatwo wybrać odpowiedni produkt do składu gatunkowego. Powyższe zestawienie może być bardzo pomocne w wyborze odpowiedniego herbicydu.