Co to jest street food i czym się różni od fast foodu?

Szybkie posiłki spożywane “pod chmurką” od lat cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i w innych krajach świata. Choć praktyka znana jest od dawna, pojęcie “street food” jest u nas stosunkowo młode. Sprawdź, czym tak naprawdę jest street food i jak znaleźć lokal serwujący dania wysokiej jakości.

Jedzenie na ulicy

Określenie “street food” idealnie oddaje to, czym jest w swojej istocie - jedzeniem serwowanym z ulicznych budek, food trucków, stoisk itp. Spotkać je można wszędzie tam, gdzie są ludzie - w miejscowościach turystycznych, na festynach i piknikach rodzinnych, a nawet bardziej uczęszczanych ulicach. Cechą charakterystyczną street foodu jest przygotowywanie jedzenia przy kliencie i natychmiastowa konsumpcja.

Szczególnym wydarzeniem, w którym można skosztować dań street food, są zjazdy food trucków. Jak sama nazwa wskazuje, food truck to pojazd, w którym przygotowywane są i serwowane ciepłe posiłki. Z food trucka wywodzi się m.in. Pasibus - sieć lokali, w których prawdziwy, aromatyczny burger Szczecin wyróżnia się unikalnym smakiem oraz kompozycją naturalnych, świeżych składników.

Street food a fast food

Z założenia jedzenie street food serwowane jest szybko - tego rodzaju punkty gastronomiczne prowadzone są po to, aby klient nie musiał długo czekać. Czy zatem street food jest tym samym co fast food? Tego powiedzieć nie można, ponieważ te dwa pojęcia definiowane są przez zupełnie inne kategorie. Fast food jest jedzeniem wysoko przetworzonym, często przygotowywanym ze składników wątpliwej jakości. Rzeczywiście wśród punktów street food można spotkać i takie dania. Jednak wiele innych miejsc serwuje posiłki ze świeżych, naturalnych składników. Takie jedzenie niczym nie ustępuje temu z restauracji czy z własnej kuchni.

Co ciekawe, obecnie coraz większą popularność zyskują stoiska serwujące dania z kategorii zdrowej żywności, a nawet tzw. slow food. Obecność punktu gastronomicznego na ulicy nie jest więc wyznacznikiem jakości serwowanych w nim dań.

Warunki sanitarne w budkach street food

Niektórzy obawiają się nie tyle jakości składników, ile warunków, w jakich przygotowywane są posiłki street food. Takie wątpliwości są jednak całkowicie nieuzasadnione. Wszystkie lokale gastronomiczne podlegają pod restrykcyjne przepisy sanitarne. Odpowiednie organy przeprowadzają kontrole w takich lokalach i reagują na każdą zgłoszoną nieprawidłowość. Przy tak wysokich wymaganiach mała gastronomia musi dostosowywać się do obowiązujących przepisów, by utrzymać się na rynku.

Street food w Polsce

W wielu krajach street food jest nie tylko sposobem na szybkie zaspokojenie głodu, ale też stylem życia, elementem kultury i miejskiego krajobrazu. W Polsce wciąż jeszcze nie jest tak rozpowszechnione, choć różnego rodzaju punkty gastronomiczne są obecne w dużych miastach.

Niestety, w naszym kraju wciąż brakuje pod tym względem różnorodności. Polski street food to przede wszystkim budki z zapiekankami i hot-dogami, kebaby czy dania z grilla. Z roku na rok można jednak zauważyć pozytywną zmianę w tym zakresie. Z pewnością ucieszy to osoby zabiegane, które nie mają zbyt wiele czasu na gotowanie czy oczekiwanie na jedzenie w restauracji, a chciałyby spróbować różnych, czasem bardzo orientalnych dań!