Jak wybrać dobrą poziomicę?

Narzędzia ręczne pomiarowe są nieodzownym elementem wyposażenia każdego specjalisty, jak i domowego amatora. Sprawdzą się zarówno podczas wszelkiego rodzaju prac budowlanych, jak i zwykłych domowych robotach. Wśród nich znajdziemy urządzenie, które nazywa się poziomica. Do czego służy? Z czego się składa? I czy ich długość ma jakiekolwiek znaczenie? Wszystkie odpowiedzi znajdziemy w dzisiejszym artykule.

Jak wyregulować i sprawdzić poziomice?

Regulacja poziomicy może wystąpić tylko w przypadku posiadania przez nią libelli nastawnej. Modele, które są odlewane na stałe, takiej funkcji po prostu nie posiadają. Wtedy też wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, sprawiają, że taka poziomica jest już bezużyteczna. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy profil poziomicy zostaje odkształcony. Zdarza się to jednak dość rzadko. Ale skąd wiadomo, że pomiary są niewłaściwe?

Najprostszą metodą jest użycie innego, sprawnego urządzenia. Wystarczy, że zestawimy oba urządzenia obok siebie i przyjrzymy się położeniu pęcherzyka powietrza w obu libellach. Jakakolwiek zmiana położenia bąbla w urządzeniu, który jest przez nas sprawdzany, świadczy o niedokładności jego pomiarów. W tym przypadku konieczna jest jej regulacja.

Kolejną metodą jest metoda odwrócenia. W tym przypadku należy położyć poziomice na prostej powierzchni i zaznaczyć na niej położenie jej końców. Następnie odczytujemy wynik libelli i zaznaczamy, gdy bąbel wyjdzie poza pierścień. W następnej kolejności odwracamy poziomice i układamy ją dokładnie w tym samym miejscu co poprzednio. Ponownie odczytujemy wynik libelli. Jeśli w obu przypadkach będzie wystawała poza obręcz, znaczy to, że pomiary są prawidłowe. W innym przypadku będziemy musieli wyregulować poziomice.

Z czego składa się poziomica?

Poziomica ma dość prostą konstrukcję, która od wielu lat nie zmieniła swojej formy. W przypadku libelli jest tak samo. Zasada pomiaru polega na umieszczeniu pęcherzyka powietrza, który pływa w specjalnej cieczy, pomiędzy pomiarowymi pierścieniami.

Głównym elementem, który odpowiada za prawidłowe pomiary, jest wspomniana wyżej libella, czyli pojemnik wykonany z akrylowego szła. Posiada dwa pierścienie z metalu nierdzewnego oraz wypełniona jest cieczą fosforyzującą, po której porusza się pęcherzyk powietrza.

Czy długość poziomicy ma znaczenie?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru poziomicy, musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – do czego będzie nam potrzebna? Krótsza poziomica jest zdecydowanie łatwiejsza w transporcie, a także będzie lepiej przylegać do danej powierzchni. Natomiast dłuższy wariant będzie skuteczniejszy podczas niwelowania nierówności. W przypadku prac wykończeniowych wystarczy nam poziomica o długości 60-90 cm. Mając jednak w planach prace murarskie, zbrojeniowe lub ustawienie konstrukcji, lepszym wyborem będzie długość 180 cm.

Szeroka oferta poziomic dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice