USG tarczycy - przyjazna i skuteczna metoda diagnostyczna

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w przedniej części ludzkiej szyi. Ten nieparzysty narząd pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę - jest odpowiedzialny za produkcję hormonów, które stymulują przyrost tkanki kostnej, regulują procesy metaboliczne, wpływają na syntezę hormonów płciowych i usprawniają pracę ośrodkowego układu nerwowego. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego leżą u podłoża wielu schorzeń i obniżają komfort życia. Najlepszą metodą diagnostyczną pozwalającą wykryć patologie w obrębie narządu i zaburzenia jego pracy jest USG tarczycy.

Jakie niepokojące objawy stanowią wskazanie do wykonania USG tarczycy?

USG tarczycy nie jest procedurą medyczną zlecaną rutynowo, stąd warto obserwować swój organizm i wiedzieć, jakie zmiany zachodzące w jego funkcjonowaniu powinny stanowić impuls do wykonania badania. Alarmującym sygnałem są przede wszystkim zmiany w wyglądzie szyi, najczęściej związane z rozwojem wola (czyli znacznym zwiększeniem jej obwodu) bądź pojawieniem się wyraźnych asymetrii. Ultrasonograficzne badanie tarczycy należy też wykonać po zaobserwowaniu powiększonych węzłów chłonnych (zwłaszcza jeśli ten stan utrzymuje się długotrwale) lub wyczuciu pod palcami zmian podskórnych - torbieli czy guzków. Za niepokojące objawy trzeba również uznać problemy z przełykaniem pokarmów bądź przewlekłą chrypkę.

W diagnostyce, kontroli i profilaktyce jakich chorób wykorzystuje się USG tarczycy?

USG tarczycy pozwala wykryć szereg poważnych schorzeń tego narządu. Obok laboratoryjnego badania poziomu stężenia hormonów wydzielanych przez gruczoł jest najskuteczniejszą metodą diagnostyki chorób manifestujących się nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy, między innymi takich schorzeń autoimmunologicznych jak choroba Gravesa-Basedowa czy choroba Hashimoto. U pacjentów już zdiagnozowanych badanie ultrasonograficzne umożliwia lekarzowi endokrynologowi kontrolę skuteczności terapii hormonalnej. Wykonuje się je także w celu oceny zmian zapalnych w obrębie gruczołu, w szczególności złośliwości guzków. USG tarczycy pozwala potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie nowotworu. Bywa także zlecane jako badanie profilaktyczne u osób dziedzicznie obciążonych ryzykiem rozwoju raka.

USG tarczycy - przygotowanie do badania i jego przebieg

USG tarczycy jest prostą, nieinwazyjną i całkowicie bezbolesną metodą diagnostyczną, wykorzystującą fale ultradźwiękowe i pozwalającą specjaliście radiologowi ocenić strukturę gruczołu, jego wielkość i kształt oraz dostrzec patologiczne zmiany niewykrywalne palpacyjnie. Ultrasonograficzne badanie gruczołu tarczowego bez skierowania od lekarza prowadzącego możesz sprawnie i w komfortowych warunkach wykonać w warszawskim Centrum Rex Medica. USG tarczycy zostanie przeprowadzone na najwyższej jakości sprzęcie, a jego opis w trakcie wizyty wykona doświadczony lekarz. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań - wystarczy jedynie pamiętać o założeniu bluzki odsłaniającej szyję i zdjęciu biżuterii zakrywającej dekolt.